دسته‌بندی نشده

آنچه لازم است درباره رفع اتصالی کلید و پریز برق بدانید !

آنچه لازم است درباره رفع اتصالی کلید و پریز برق بدانید !

یکی از رایج ترین مشکلات در برق کشی ساختمان ها اتصالی برق است. اتصالی برق می تواند ناشی از عوامل گوناگونی از قبیل بی‌ توجهی به استاندارد های سیم کشی ساختمان باشد. ایجاد اتصالی در سیستم برق ساختمان ها می تواند خسارت های جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد پس بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه در صورت مشاهده احتمالی اتصالی در برق ساختمان، مشکل را شناسایی و سریع رفع نمایید. به طور کلی می توان گفت که یکی از خطرناک ترین مشکلاتی که ممکن است در سیم کشی برق ساختمان ها به وجود آید اتصالی کلید و پریز است. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را درباره رفع اتصالی کلید و پریز برق در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 بهترین راه های رفع اتصالی کلید و پریز

بهتر است برای رفع اتصالی کلید و پریز ابتدا بدانیم چه عواملی موجب این اتفاق شده است. باید هر گونه اتصالی کوچک در ساختمان را جدی بگیرید. در ادامه به سرعت با برقکاران تماس گرفته و ایرادات موجود را رفع نمایید. در این صورت از به وجود آمدن خسارات جانی و مالی بیشتر مانند آتش سوزی جلوگیری خواهید کرد. در اینجا به برخی از دلایل اتصالی کلید و پریز برق اشاره می کنیم:

  • خرابی سرپیچ های کلید و پریز برق

همان طور که می دانید جنس سرپیچ های کلید و پریز برق از فلز است به این خاطر که بتوانند اتصال بین سیم برق و کلید و پریز را برقرار نمایند. اما گاهی ممکن است این سر پیچ ها خراب شوند در این صورت احتمال اتصالی کردن کلید و پریز وجود دارد و ممکن است باعث ایجاد جرقه و آتش‌سوزی در ساختمان شود. برای رفع اتصالی کلید و پریز ناشی از خراب شدن سرپیچ ها، باید ابتدا برق ساختمان را قطع کنید سپس کاور روی کلید و پریز را باز نمایید. به دنبال آن باید با دقت سرپیچ ها را مورد بررسی قرار دهید اگر اثری از خال زدن یا زنگ زدگی بر روی سر پیچ های فلزی یافت شد باید به سرعت برای تعویض آن ها اقدام نمایید.

پیچ خوردن سیم ها به درون یکدیگر در داخل کلید و پریز برق

به طور کلی تعداد سیم های موجود در داخل کلید و پریز برق، بسته به سیم کشی برق ساختمان بین دو یا سه عدد متفاوت است. اگر برقکار در زمان نصب کلید و پریز برق اصول اولیه را رعایت نکرده باشد، احتمال دارد که همان دو الی سه رشته سیم نیز به یکدیگر پیچیده شده و موجب اتصالی شود. در این صورت برای رفع اتصالی کلید و پریز تنها راهی که پیش روی شماست این است که برق را از منبع اصلی قطع کنید. سپس برای اصلاح و منظم کردن سیم کشی های داخلی کلید و پریز برق دست به کار شوید.

 سست بودن اتصال بین سیم ها و سرپیچ های کلید و پریز

یکی از رایج ترین دلایل اتصالی کلید و پریز ها می تواند سستی سیم های متصل به سر پیچ های کلید و پریز باشد. علت شل شدن سیم ها در استفاده مکرر از کلید و پریز برق در ساختمان ها است البته باید در نظر داشته باشید که نصب غیر اصولی و سیم کشی غیر حرفه ای کلید و پریز  نیز در این مشکل تاثیر گذار است. در این حالت نیز برای رفع اتصالی کلید و پریز ابتدا باید برق ساختمان را قطع کنید.

سپس دو شاخه تمامی لوازم برقی متصل به پریز ها را از برق بکشید. در این حالت درپوش روی کلید و پریز مورد نظر را بردارید سپس با چراغ قوه نحوه اتصال سیم برق به پیچ های داخل پریز و کلید را بررسی نمایید. اگر هر یک از پیچ ها شل یا جدا شده باشند باید در نهایت دقت، پیچ را با استفاده از پیچ گوشتی باز کرده و سیم را در زیر پیچ ببندید.

نشتی آب به داخل کلید و پریز برق

همه ما می دانیم که تماس آب و برق می تواند یک عامل بسیار مهم در اتصالی کردن سیم کشی برق ساختمان باشد. با نفوذ آب به داخل این تجهیزات ممکن است اتصالی و حتی آتش سوزی نیز رخ دهد. از رایج ترین علت نشتی آب به داخل کلید و پریز ساختمان ها می توان به عدم استفاده از کلید و پریز های محافظ دار اشاره کرد.

 کلید و پریز های محافظ دار مخصوص محیط های مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و حیاط هستند. محافظ آی پی ۴۴ یک نوع از محافظ های کلید و پریز است که در صورت اتصالی و نشتی آب به درون اتصالات، برق را به صورت خودکار قطع می کند. در این حالت برای رفع اتصالی کلید و پریز ابتدا باید علت اصلی نشتی آب به داخل این تجهیزات را شناسایی کنیم.

اگر علت از نشتی لوله آب باشد باید لوله ترکیده شده را پیدا کرد. پیدا شدن عامل نشتی آب باید به سرعت انجام گیرد. اگر علت  نشتی آب به خاطر استفاده از کلید و پریز در محیط های مرطوب باشد باید برای رفع اتصالی این تجهیزات، آن ها را با مدل های محافظ دار تعویض نمایید.

فرسودگی سیم های برق و کلید و پریز

اگر بخواهیم رایج ترین دلایل اتصالی کلید و پریز را عنوان کنیم، می توانیم به سیم های برق فرسوده و قدیمی یا کلید و پریز های کهنه اشاره کنیم زیرا با فرسوده شدن سیم های برق ساختمان به مرور روکش سیم ها از بین می رود در نهایت لایه هادی سیم که شامل مسی و یا آلومینیومی است، در داخل سیم به سیم های دیگر برخورد کرده و باعث اتصالی آن می شود.

برای پیشگیری از بروز اتصالی بهتر است تمام قسمت های لخت سیم با یک پوشش پلاستیکی پوشانده شود. در این مورد برای رفع اتصالی کلید و پریز ابتدا باید برق ساختمان را قطع کنید سپس پیچ های داخل کلید و پریز را باز نمایید تا سیم برق وصل شده با آن ها آزاد گردد.

در مرحله بعدی با استفاده از سیم چین مقدار سیم آسیب دیده برق را کوتاه کنید. باید چند سانتی متر از سیم را لخت کنید. در این حالت باید سر سیم لخت شده را در زیر سر پیچ های کلید و پریز قرار دهید و سپس با پیچ گوشتی محکم نمایید.

متصل شدن دو عدد سیم به زیر یک سرپیچ در کلید و پریز برق

یکی دیگر از عوامل اتصالی این تجهیزات ممکن است به این علت باشد که دو عدد یا بیشتر از آن سیم برق به یک پیچ در کلید و پریز متصل شده است. در این حالت باید احتمال دهید که چنین برق کشی، کار یک فرد بی تجربه و آماتور است زیرا هر برقکار با تجربه ای میداند یک عدد سیم برق باید به هر یک از سر پیچ ها وصل شود. همین اشتباه ممکن است باعث اتصالی کردن سیم های چسبیده شده به یکدیگر در داخل کلید و پریز شود.

در این حالت برای رفع اتصالی، طبق روال همیشه باید قبل از دست به کار شدن برق ساختمان را قطع نمایید. در مرحله بعدی باید چند سانتی متر از سیم های به هم پیچ خورده را کوتاه کنید سپس روکش سیم را از سر آن جدا نمایید. در این حالت یکی از سیم های برق را به دو سیم به هم پیچ خورده وصل نمایید. در نهایت سیم ها را به زیر پیچ در کلید و پریز قرار دهید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی را درباره علت های اتصالی و همچنین رفع اتصالی کلید و پریز برق در اختیار شما قرار دهیم. در صورت تمایل به خرید انواع کلید و پریز می توانید به سایت الکترو هوشیار مراجعه کنید و خریدی آسان، با کیفیت و قیمت مناسب از یک نمایندگی معتبر را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.