اطلاعات, وبلاگ

اهمیت ایمنی در برقکاری ساختمان

اهمیت ایمنی در برقکاری ساختمان

بخش مهمی از رفاه و آسایش زندگی امروز ما مدیون انرژی الکتریکی است. برای تامین انرژی وسایل مورد نیازمان در محیط های مختلف به برق نیاز داریم. زندگی ما به گونه ای به استفاده از آن گره خورده است به همین علت همه افراد نیاز دارند که سیستم برق را در ساختمان محل زندگیشان اجرا کنند. با وجود تمام مزایایی که انرژی الکتریکی دارد اگر به صورت اصولی و ایمن مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است خطرات مالی و جانی بسیاری در پی داشته باشد. اگر شما جزء افرادی هستید که شغلتان مرتبط با برق است یا به نحوی با جریان الکتریکی سر و کار دارید با مجموعه الکترو هوشیار تا انتهای این مقاله همراه شوید تا با اهمیت ایمنی در برقکاری ساختمان و نکات مربوط به آن بیشتر آشنا شوید.

درباره راه اندازی مغازه الکتریکی بیشتر بدانید!

دلایل اهمیت ایمنی

اگر به طور خلاصه بخواهیم دلیل اهمیت ایمنی در برقکاری را مورد بررسی قرار دهیم می توانیم بگوییم ولتاژ برق ساختمان ها قدرت کافی برای برق گرفتگی و مرگ افراد را دارند. تماس با اتصالات برقی بدون اینکه نکات ایمنی را رعایت کنیم می تواند باعث آسیب دیدن و مرگ اشخاص شود.

نکات ایمنی مهم در برقکاری ساختمان

در هنگام کار با برق لازم است که یک سری نکات ایمنی را رعایت کنید که در ادامه برخی از آن ها را بیان می کنیم.

در زمان برقکاری، از نردبانی که رسانای جریان الکتریکی نیست استفاده کنید.

سیم ها و اتصالاتی که برای ولتاژ وسایل الکتریکی شما مناسب هستند را به کار ببرید.

همیشه فیوز مناسب را انتخاب کنید به دلیل اینکه عدم استفاده از فیوز مناسب می تواند باعث بروز آتش سوزی شود.

در صورت مشاهده هر گونه گرما و داغی بیش از اندازه سیم و کابل ها همه وسایل برقی را از جریان جدا کنید و سیم کشی ساختمان را بررسی کنید و چنانچه مشکلی وجود داشت اقدام به رفع آن کنید.

سیم و کابل ها را در مکانی قرار دهید که روکش و عایق آن ها آسیب نبیند.

در صورت استفاده از قوطی کلید و پریز دقت کنید که حتما از موارد غیر رسانا تولید شده باشند.

اگر شخصی دچار سانحه برق گرفتگی شد فورا جریان را قطع کرده و از هر گونه تماس با شخص مورد نظر خودداری کنید.

نکات ایمنی مهم در برقکاری ساختمان

نکات ایمنی در هنگام کار با ابزار آلات برقی

قبل از اینکه ابزارهای برقی را به جریان وصل کنید حتما از عایق بندی مناسب آن ها اطمینان حاصل کنید.

در مواقع لزوم از دکمه های اتصال و قطع ابزار آلات برقی حتما استفاده کنید.

در صورت رطوبت بالا در محیط از این ابزارها استفاده نکنید.

اگر در یک مکان نشتی گاز اتفاق افتاد به هیچ وجه وسایل برقی را روشن نکنید.

ابزار آلات برقی خود را با مواد قابل اشتعال تمیز نکنید.

نکات ایمنی مهم در برقکاری ساختمان تجاری

ساختمان های تجاری نیز مانند ساختمان های مسکونی دارای لوازم الکتریکی بسیاری هستند. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی در این ساختمان ها بسیار ضروری است.

برای جلوگیری از هر گونه حوادث احتمالی در این محیط ها در فواصل زمانی معین تمام وسایل برقی، کلید و پریزها، سیم ها و دوشاخه ها را چک کنید و در صورت مشاهده هر گونه آسیب دیدگی آن ها را تعویض یا تعمیر کنید. اگر در این میان وسایلی وجود دارند که از آن ها استفاده نمی کنید این وسایل را از برق جدا کنید.

سیم های برق در بیشتر مواقع علت اصلی بروز حوادث هستند. سعی کنید محل نصب سیم ها دور از دسترس افراد باشد. اگر سیم و کابل ها به شکل روکار نصب شده اند باید از عایق های مناسب و قوی برخوردار باشند تا در مقابل برخورد هر گونه جسم خارجی و تماس با رطوبت مقاومت لازم را داشته باشند.

در مجتمع های تجاری از لامپ های بسیاری استفاده می شود که اپراتور برق باید به صورت مرتب آن ها را چک کند و اگر آسیب دیده بودند اقدام به تعویض آن ها کند. به این علت که هر گونه خطا در نور پردازی می تواند منجر به حوادث مختلفی شود.

برقکاران باید به کارمندان و افراد مختلف در یک ساختمان تجاری  روش صحیح استفاده از لوازم الکتریکی را آموزش دهند تا در مواقع اضطراری بتوانند عکس العمل مناسب نشان دهند و از بروز خطرات احتمالی جانی و مالی جلوگیری به عمل آورند.

عواقب رعایت نکردن نکات ایمنی در هنگام برقکاری ساختمان

اگر یک شخص با جریان برق در تماس باشد برق گرفتگی روی می دهد و باعث آسیب رساندن به آن شخص می شود. برقکاران می توانند در هنگام کار از لباس، کفش و دستکش های عایق برق استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است دچار آسیب هایی مانند سوختگی، شوک الکتریکی و افتادن از ارتفاع شوند.

عواقب-رعایت-نکردن-نکات-ایمنی-در-برقکاری-ساختمان

سخن آخر

در هنگام برقکاری و استفاده از لوازم الکتریکی رعایت نکات ایمنی بسیار اهمیت دارد. در صورت نیاز به انواع تجهیزات برقی مانند محافظ های برق، کلید و پریز، سه راهی برق و … و مشاوره در خصوص خرید این محصولات کافیست با کارشناسان مجموعه الکترو هوشیار تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *