دسته‌بندی نشده

درباره تعمیر محافظ برق خانگی بیشتر بدانید!

درباره تعمیر محافظ برق خانگی بیشتر بدانید!

 عوامل بسیاری میتوانند موجب نوسانات برق شهری شوند. همین عوامل باعث می شوند تا محافظ برق خانگی دچار اتصال شود. در اثر این اتصال، ممکن است دستگاه محافظ برق دچار مشکلاتی شود.همچنین اگر این مسئله ادامه پیدا کند، میتواند موجب آسیب رساندن به وسایل منزل شود. با توجه به اهمیت این موضوع، برآن شدیم تا در این مطلب نحوه تعمیر محافظ برق خانگی را شرح دهیم. پیشنهاد می کنیم این مطلب کاربردی را تا انتها مطالعه کنید.

 بهتر است قبل از پرداختن به نحوه تعمیر محافظ برق خانگی توضیح مختصری درباره محافظ برق ارائه دهیم. به طور کلی محافظ برق دستگاهی است که در مسیر ابتدایی ورود برق قرار میگیرد. عملکرد این دستگاه در واقع زمانی است که میزان ولتاژ، توان و یا آمپر از حد استاندارد خارج شود. در این صورت، محافظ برق، جریان برق را قطع می کند و بعد از رسیدن به شرایط نرمال، مجدد مسیر ورود برق به وسایل الکتریکی را آزاد می کند.

رسالت محافظ ها برای جلوگیری از احتمال آسیب دیدگی دستگاه های برقی است. البته در مواردی نیز وظیفه شناسایی ولتاژ بیش از حد را دارند. همچنین محافظ برق برای منحرف کردن الکتریسیته اضافی به سیم اتصالی زمین نیز کاربرد دارد. از همین رو، تمامی محافظ های ولتاژ بین اتصال و زمین قرار می گیرند سپس به یک پریز وصل می شوند تا عملکرد درستی داشته باشند.

روش تعمیر محافظ برق خانگی

ممکن است خرابی در محافظ مربوط به قسمت های مختلف آن باشد. از این رو، در بسیاری از مواقع پیش آمده که محافظ های برق دچار مشکل شده اند.شاید این مشکل موردی ساده به نظر بیاید اما به هیچ وجه اینگونه نیست. باید تمامی مراحل گفته شده برای هر نوع خرابی در قسمت های محافظ برق را به طور کامل انجام دهید. سعی کنید در زمان درست کردن محافظ صبور باشید و این کار را با حوصله انجام دهید. در ادامه به نحوه تعمیر محافظ برق خانگی در قسمت های مختلف آن می پردازیم:

روش تعمیر محافظ برق خانگی
  • به طور کامل روشن نشدن محافظ برق خانگی

 این مسئله یکی از مشکلات رایج در محافظ ها است. این موضوع می تواند به دلیل های مختلفی رخ بدهد. توجه داشته باشید که برای رفع این مشکل، ابتدا باید از سلامت پریز برق مطمئن بود. در صورتی که پریز برق هیچ گونه مشکلی نداشت، علت روشن نشدن محافظ، خرابی کلید آن است. در بررسی نحوه تعمیر محافظ برق خانگی خرابی کلید برق موضوع بسیار ساده ای است.از این رو با خرید یک کلید جدید، کلید محافظ قبلی را دور بیندازید. معمولا محافظ های ولتاژ برق دارای یک مدار هستند. ممکن است این مدار سوخته باشد و منجر به کار نکردن محافظ برق شود. برای رفع این مشکل باید آی سی مدار را خریداری کنید.

  • ثابت ماندن چراغ قرمز محافظ ولتاژ

 ممکن است گاهی ثابت ماندن چراغ قرمز نشانه خرابی باشد. زمانی که اتصالات میان قطعات در برد الکتریکی دچار پارگی شود، چراغ قرمز روشن شده و ثابت می ماند. در چنین مواقعی باید قسمت های پاره شده را شروع به لحیم کاری کنید. البته ممکن است، IM 324 نیز به دلایل متنوعی دچار سوختگی شده و نیاز به تعویض داشته باشد. زمانی که ال ای دی رنگ سبز از قسمت مدار قطع می شود، علت آن روشنی چراغ قرمز و عدم تغییر حالت است.

  • قرمز شدن ال ای دی دستگاه و تغییر رنگ مجدد آن

 امکان دارد خرابی در قسمت خازن پلی استر باشد.در این حالت ممکن است چراغ ال ای دی سبز شده، سپس در فاصله چند ثانیه قرمز شود. همانطور که گفته شد در این حالت ممکن است خرابی در قسمت خازن پلی استر باشد. در این صورت باید خازن ضعیف شده را تعویض کنید. البته ممکن است بوبین رله نیز دچار مشکل شده باشد.

نکته: توجه داشته باشید که این خازن صاف در محافظ قرار دارد. صورت خرابی این خازن، چراغ به رنگ قرمز ثابت می ماند و درنتیجه باید این قسمت را تعویض کنید.

  • چراغ ال ای دی سبز بدون خروجی

گاهی ممکن است خرابی در قسمت رله باشد. خرابی رله از شایع ترین مسائلی است که بر اثر کار کردن بیش از اندازه محافظ به وجود می آید. با خرابی رله چراغ های ال ای دی سبز می شوند اما هیچ گونه عملکرد خاصی ندارند. گاهی نیز ممکن است اتصال سیم خروجی رله به خروجی پریز محافظ قطع شده باشد. در این مواقع باید سیم رله تعویض شود. یکی دیگر از احتمالات این است که سوختگی آی سی 324 باعث این مشکل شده باشد.

نکته: دقت داشته باشید که خرابی برد و رله های مدار نیز میتواند موجب روشن نشدن محافظ شود.

  • چشمک زدن چراغ قرمز رنگ دستگاه

در برخی مواقع خرابی در قسمت خازن محافظ است. گاهی اوقات ال ای دی دستگاه خود به خود روشن می شود و در ادامه شروع به چشمک زدن می کند و ممکن است در حالت چشمک زدن نیز باقی بماند. در این صورت در واقع خازن پلی استر دچار مشکل شده است. البته خرابی خازن صافی مدار نیز میتواند موجب این مشکل شود. برای رفع آن، حتماً قطعه مورد نظر را تعویض کنید. شایان به ذکر است که گاهی اوقات نیز سوختن دیود زنر مدار باعث این مشکل است. با تعویض آن می توانید این مشکل را حل کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم موضوعات مختلفی را در خصوص نحوه تعمیر محافظ برق خانگی مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به بررسی اهمیت استفاده از محافظ پرداختیم. در نهایت، امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد. همچنین پیشنهاد میشود اگر این مطلب را به طور کامل نخوانده‌اید، حتماً مجددا آن را مطالعه کنید. در صورت نیاز به خرید محافظ برق خانگی کافیست با کارشناسان مجموعه الکترو هوشیار تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.