دسته‌بندی نشده

تنظیم زمان روشن شدن در محافظ برق چگونه اتفاق می افتد ؟

مدار الکترونیکی محافظ برق، بخش های مهمی دارد که یکی از آن ها زمان روشن شدن رله محافظ است اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این زمان به چه صورت مشخص می شود ؟ برای یافتن پاسخ این سوال با مجموعه الکترو هوشیار همراه شوید.

به صورت کلی دو نوع مدار الکترونیکی وجود دارد. نوع اول، محافظ های قدیمی هستند که از آی سی های مقایسه کننده استفاده می کنند و نوع دوم مدارهای هوشمند هستند. در مدل های قدیمی به وسیله آی سی مقایسه کننده، تایمر ساخته می شود که این نوع تایمر مانند تایمر دیجیتال هوشمند خیلی دقیق نیست.

مدار ساخت تایمر در محافظ های برق

در این مورد از یک مقایسه کننده استفاده می کنند. می توان از آی سی مثل lm358 که دارای یک مقایسه کننده است استفاده نمود و یا از یکی از مقایسه کننده های lm324 استفاده کرد. لازم است بدانید به علت اینکه این مدار حداقل به دو عدد مقایسه کننده و مدل چهار ال ای دی آن به سه عدد مقایسه کننده احتیاج دارد عموما از مدل lm324 در تولید محافظ برق استفاده می کنند.

مقایسه کننده ها متشکل از یک ولتاژ ورودی منفی، یک ولتاژ ورودی مثبت و یک خروجی هستند. گذشته از این موارد، یک ولتاژ تغذیه مثبت و منفی نیز برای راه انداختن مدار درونی آی سی به آن ها متصل می گردد.

روش عملکرد مقایسه کننده ها 

زمانی که ولتاژ داده شده به پایه مثبت از ولتاژ داده شده به پایه منفی در آی سی آپ امپ بیشتر باشد خروجی مقایسه کننده با ولتاژ تغذیه آی سی برابر می گردد. چنانچه ولتاژ پایه منفی نسبت به پایه مثبت، مثبت تر شود، خروجی منفی شده و مساوی با ولتاژی می گردد که به پایه منفی آی سی وصل شده است.

در برخی موارد در یک سری مدارها نیاز است که یک ولتاژ منفی مثل 12- به پایه منفی اتصال پیدا کند. البته لازم است بدانید که در محافظ ولتاژ، زمین تغذیه به پایه منفی آی سی متصل می گردد.

مدار شماتیک تنظیم زمان روشن شدن یا تاخیر محافظ برق

ولتاژ های منفی و مثبت که در مراحل پیشین تولید شده اند وارد نقطه A می گردند. وقتی که نقطه A با ولتاژ تغذیه برابر باشد از مسیر مقاومت R12 خازن C4 شروع به شارژ شدن کرده و هر زمان که ولتاژ شارژ خازن نسبت به ولتاژ نقطه پایه منفی مقایسه کننده بیشتر شد در قسمت خروجی مقایسه کننده نقطه B ولتاژ مثبتی را شاهد خواهیم بود.

در این مواقع می توان به وسیله یک ترانزیستور NPN رله را قطع و وصل نمود. زمانی که نقطه A منفی می شود تخلیه شارژ خازن به عهده دیود D4 است. در صورت عدم استفاده از این دیود، زمان تخلیه شارژ خازن هم اندازه شارژ آن است و اگر فاصله قطع و وصل شدن نقطه A سریع باشد شاهد تاخیر زمان نخواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.