اطلاعات, وبلاگ

درجه حفاظت یا استاندارد IP

درجه حفاظت یا استاندارد IP

ممکن است زمان خرید تجهیزات برقی، کلمه درجه حفاظت را دیده اید و این سوال برایتان پیش آمده که درجه حفاظت چه معنا و چه کاربردی دارد. با ما در ادامه مطلب همراه شوید تا با درجه حفاظت یا استاندارد IP آشنا شوید.

درباره استانداردهای پریز برق در جهان بیشتر بدانید!

درجه حفاظت یا استاندارد lP چیست ؟

آلودگی هایی که وارد تجهیزات الکتریکی می شوند باعث کاهش عمر مفید یا از توقف کار این وسایل می شود به همین دلیل درجه حفاظت تجهیزات الکتریکی باید مناسب محیط قرار گرفتن لوازم الکتریکی باشد. در مورد تابلوهای برق نیز این قانون صدق می کند و درجه حفاظت این تابلوها باید متناسب با محل نصب آن ها باشد.

درجه حفاظت یا استاندارد IP

دلایل استفاده از درجه حفاظت یا استاندارد lP

همانطور که گفتیم ذرات خارجی و آلودگی هایی که وارد لوازم الکتریکی می شوند باعث آسیب به این وسایل می گردند. رطوبت نیز یکی از مواردی است که اثر مخرب روی تجهیزات الکتریکی دارد و ممکنه باعث از کار افتادن آن ها شود. استفاده از تمیز کننده ها نیز ممکن است اثر خورنده روی لوازم الکتریکی داشته باشد.

دلیل وجود lP  این است که کاربران بدانند استفاده از یک کالای خاص الکتریکی در یک محیط تا چه اندازه امن است.  برای مثال محصولی ضد آب است اما مشخص نیست محصول شما چه مقدار ضد آب است. اما درجه حفاظت قادر است در این گونه موارد جزئیات بیشتری را نشان دهد.

مفهوم اعداد در درجه حفاظت یا lP

رقم اول درجه حفاظت یا استاندارد IP یک وسیله، مربوط به جامدات است که از عدد صفر شروع و تا عدد شش ادامه دارد. عدد صفر نشان دهنده عدم وجود حفاظت است و عدد شش نشانگر حفاظت مناسب در برابر ذرات جامد است.

رقم دوم در درجه حفاظت مربوط به مایعات است که مانند lP جامدات از عدد صفر شروع و در عدد هشت به پایان می رسد. عدد هشت نمایانگر این است که محصول مورد نظر می تواند در برابر غوطه ور شدن در آب به مدت طولانی مقاومت کند و عدد صفر به این معنی است که هیچ گونه محافظتی وجود ندارد.

مفهوم اعداد در درجه حفاظت یا lP 

درجه درجه حفاظت یا استاندارد IP چه مواردی را اندازه گیری می کند؟

پایداری یک محصول در برابر نفوذ رطوبت

مقاومت یک محصول در برابر اجسام خارجی

مقاومت در برابر نفوذ ذراتی که توسط کاربر وارد می شود

اهمیت درجه حفاظت یا lP در تجهیزات نورپردازی

عدد دو رقمی درجه حفاظت تجهیزات نورپردازی نشان دهنده میزان امنیت محیطی ست که وسیله مورد نظر در آن جای دارد.

در زمان نصب وسایل روشنایی در فضاهایی مانند حمام و فضاهای روباز باید مطمئن شوید که این وسایل در برابر نفوذ آب و رطوبت ایمن هستند. در برخی از وسایل نورپردازی مانند پروژکتورها برای ممانعت از نفوذ ذرات خارجی باید درجه حفاظت مناسبی برای این تجهیزات در نظر گرفت تا کارایی و طول عمر آن ها افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *