دسته‌بندی نشده

درجه حفاظت یا استاندارد IP

درجه حفاظت یا استاندارد IP

ممکن است زمان خرید تجهیزات برقی، کلمه درجه حفاظت به چشمتان خورده باشد و این سوال برایتان پیش آمده که درجه حفاظت به چه معناست و چه کاربردی دارد. با ما در ادامه مطلب همراه شوید تا با درجه حفاظت استاندارد یا lP آشنا شوید.

درجه حفاظت یا استاندارد lP چیست ؟

آلودگی هایی که وارد تجهیزات الکتریکی می شوند باعث کاهش عمر مفید یا از کار افتادن این وسایل می گردند به همین دلیل درجه حفاظت تجهیزات الکتریکی باید مناسب محیط قرار گرفتن لوازم الکتریکی باشد. در مورد تابلوهای برق نیز این قانون صدق می کند و درجه حفاظت این تابلوها باید متناسب با محل نصب آن ها باشد.

درجه حفاظت یا استاندارد IP

دلایل استفاده از درجه حفاظت یا استاندارد lP 

همانطور که اشاره کردیم ذرات خارجی و آلودگی هایی که وارد لوازم الکتریکی می شوند باعث آسیب رساندن به این وسایل می گردند. رطوبت نیز یکی از مواردی است که اثر مخرب روی تجهیزات الکتریکی دارد و ممکن است باعث از کار افتادن آن ها شود. استفاده از تمیز کننده ها نیز ممکن است اثر خورنده روی لوازم الکتریکی داشته باشد.

دلیل وجود lP  این است که کاربران بدانند استفاده از یک کالای خاص الکتریکی در یک محیط تا چه اندازه امن است. ممکن است کلمه ضد آب بارها به گوشتان خورده باشد اما اینکه محصول مورد نظر تا چه اندازه ضد آب است برایتان مشخص نباشد. اما درجه حفاظت قادر است در این گونه موارد جزئیات بیشتری را نشان دهد.

مفهوم اعداد در درجه حفاظت یا lP 

رقم اول درجه حفاظت یک وسیله، مربوط به جامدات است که از عدد صفر شروع شده و تا عدد شش ادامه دارد. عدد صفر نشان دهنده عدم وجود حفاظت است و عدد شش نشانگر حفاظت مناسب در برابر ذرات جامد است.

رقم دوم در درجه حفاظت مربوط به مایعات است که مانند lP جامدات از عدد صفر شروع شده و در عدد هشت به پایان می رسد. عدد هشت نمایانگر این است که محصول مورد نظر می تواند در برابر غوطه ور شدن در آب به مدت طولانی مقاومت کند و عدد صفر به این معنی است که هیچ گونه محافظتی وجود ندارد.

مفهوم اعداد در درجه حفاظت یا lP 

درجه حفاظت یا lP چه مواردی را اندازه گیری می کند؟

مقاومت یک محصول در برابر نفوذ رطوبت 

مقاومت یک محصول در برابر اجسام خارجی 

مقاومت در برابر نفوذ ذرات وارد شده توسط کاربر

 

 

اهمیت درجه حفاظت یا lP در تجهیزات نورپردازی 

عدد دو رقمی درجه حفاظت تجهیزات نورپردازی نشان دهنده میزان امنیت محیطی است که وسیله مورد نظر در آن قرار گرفته است.

در زمان نصب وسایل روشنایی در فضاهایی مانند حمام و فضاهای روباز باید مطمئن شوید که این وسایل در برابر نفوذ آب و رطوبت ایمن هستند. در برخی از وسایل نورپردازی مانند پروژکتورها برای ممانعت از نفوذ ذرات خارجی باید درجه حفاظت مناسبی برای این تجهیزات در نظر گرفت تا کارایی و طول عمر آن ها افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.