دسته‌بندی نشده

روش انشعاب گرفتن از کلید برق

روش انشعاب گرفتن از کلید برق

یکی از ضروری‌ترین بخش‌های ساخت و ساز یک ساختمان، کلید و پریز برق و انشعاب گرفتن از آنها است. بسیاری از افراد تصور می‌‌کنند که نصب پریز، کار بسیار آسانی است اما هنگام نصب کلید و پریز و یا انشعاب گرفتن از کلید برق باید نکات بسیار مهمی را رعایت کنیم تا دچار مشکل نشویم. از طرفی به علت بالا رفتن تنوع وسایل برقی و استفاده‌ی روزمره از آن‌ها تعداد کلید‌ها و پریز‌ها نیز افزایش یافته است. در ادامه روش‌ های انشعاب  گرفتن از کلید برق را بررسی می کنیم.

اگر بخواهیم درباره‌ انشعاب گرفتن از کلید برق بدانیم در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که انشعاب گرفتن از کلید برق از لحاظ مهندسی کار صحیحی نیست. زیرا جهت امنیت بالا باید کلید برق و پریز از هم جدا باشند. سطح مقطع سیم در کلید‌های کار گذاشته در ساختمان‌های اداری و مسکونی ۱٫۵ و در پریز‌ها ۲٫۵ است.

 همان طور که می‌دانید معمولا روشنایی تولید شده از طریق سیم فاز تامین شده و آن را کنترل می‌کند. به همین دلیل نباید سعی کرد که از دو سر یک کلید دو پل یا تک پل برای پریز برق انشعاب گرفت. اما به راحتی می‌توان از محلی که کلید برق در آن قرار گرفته است انشعاب گرفت زیرا امنیت آن نسبتا بالا است. بر اساس روش طراحی مهندسی کلید برق و پریز می‌توان گفت که در قوطی کلید یکی از سیم‌ها همواره فاز است که به علت داشتن برق باید برای پیدا کردن آن از فازمتر استفاده کرد. پس از پیدا کردن سیم فاز سیم نول نیز به راحتی تشخیص داده می‌شود.

همچنین در داخل قوطی کلید سیم‌هایی وجود دارند که کاملا به هم متصل‌ هستند. ممکن است سیم‌های متصل به هم مانع بسته شدن کلید‌ها شوند از این رو چنین سیم‌هایی را در داخل لوله‌های برق قرار می‌دهند تا مزاحمتی برای انشعاب از کلید برق و پریز ایجاد نکنند. به راحتی با دانستن محل فاز و نول می‌توان از کلید برق انشعاب گرفت و آن را به پریز برق متصل کرد. از این رو می‌توان با رعایت اصول مهندسی و دقت به نکات مهم، انشعاب گیری از کلید برق را به صورت کاملا امن انجام داد.

انشعاب از کلید برق معمولا از طریق روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد.یکی از مکانیسم‌های انشعابی سیم، اتصال سه سیم برق به کمک کانال به یکدیگر است. همچنین می‌توان با اتصال انشعابی از نوع لحیم کاری، هویه و یا حوضچه‌ی قلع نیز اتصالات را ایجاد کرد.

راهنمای انشعاب گرفتن از کلید برق 

ابتدا برای انشعاب گیری باید بلد باشید که نصب پریز برق را انجام دهید و از پریز برق دیگری انشعاب بگیرید. باید بدانید که تحمل خط مدار ساختمانی که قرار است از پریز برق ساختمان انشعاب بگیرید چقدر است زیرا در صورتی که تحمل انشعابات جدید را نداشته باشد انشعاب جدید شما دچار اتصال خواهد شد و مشکلات زیادی را برای سیم کشی ساختمان ایجاد خواهد کرد. برای مثال اگر از مداری که همواره تحت فشار است یا وسایل برقی با قدرتی مانند وسایل آشپزخانه به آن متصل است انشعاب گرفت قطعا قدرت تحمل و رساندن ظرفیت لازم را نخواهد داشت.

درون تمامی پریز‌های برق دو عدد پلاتین فلزی قرار دارد که سیم‌های نول و فاز به آن‌ها متصل هستند. در صورتی که پریز دارای ارت باشد از پلاتین دیگری برای متصل کردن سیم ارت به آن نیز استفاده خواهد شد. همچنین جهت انشعاب گیری از کلید برق و سربندی سیم‌ها همواره باید توجه کرد که عایق برداری را از کمر سیم‌ها انجام داد و این کار باید بدون آسیب رساندن به فاز و نول صورت بگیرد. مرحله ی بعدی لخت کردن دو سر سیم‌های جدید است سپس باید فاز و نول تشخیص داده شده را به سیم‌های جدید گره زد و محل اتصال سیم‌ها را با چسب به صورت کاملا محکم پوشاند تا در اثر تماس با آن‌ها آسیبی انسان را تهدید نکند.

پس از متصل کردن سیم‌ها به هم دیگر جهت انشعاب گرفتن از کلید برق، اکنون دارای دو سیم فاز و نول جدید در داخل پریز خواهید بود. پس از پیش بردن مراحل جهت نصب پریز جدید باید سیم‌های فاز و نول را در داخل قوطی کناری قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر ساختمان مورد نظر شما دارای سیم ارت باشد روش انشعاب گیری از پریز تفاوت خواهد داشت و هنگام انشعاب گیری باید سیم ارت را نیز در نظر گرفت. در آخر نیز باید سیم‌های برق انشعاب گرفته را از داخل قوطی پریز دوم به پیچ‌های درون پریز متصل کنید تا نصب پریز شما کامل صورت گیرد.

راهنمای انشعاب گرفتن از کلید برق

نکات مهم در انشعاب گرفتن از کلید برق

هنگام انشعاب گیری از کلید برق حتما دقت کنید که عملیات انشعاب گیری از کلید برق منطقی است یا نه؟ همچنین راه‌های دیگری را نیز باید در نظر بگیرید و در صورتی که بتوانید از طریق راه‌ کار‌های دیگر نیاز خود را برطرف کنید در این صورت بهتر است تصمیم خود را در خصوص انشعاب گیری تغییر دهید.

همچنین باید هنگام اضافه کردن کلید و پریز چه از نوع روشنایی و چه از نوع پریز حتما به مصرف کننده و قابلیت تحمل خط دقت کنید تا باعث ایجاد خطر و آسیب به افراد یا سیم کشی ساختمان نشود.انشعاب گرفتن از پریز و کلید را نیز جدی بگیرید و در هر حالتی به تطبیق مصرف کننده‌ها با سیم‌های استفاده شده نیز دقت کنید.

کلام پایانی  

 برای انشعاب گیری از کلید برق ابتدا جهت انجام کار مطمئن شوید که تنها راه برآورده کردن نیاز شما افزودن و انشعاب گرفتن از کلید برق است یا روش‌های دیگری نیز وجود دارند. برای مثال می‌توان از سه راهی نیز جهت افزودن پریز برق استفاده کرد و یک‌ سه راهی قابل اطمینان و بدون آسیب رساندن به مدار سیم‌کشی ساختمان ایجاد کرد. حتی در بحث ایجاد روشنایی نیز می‌توان جهت اضافه کردن نور و افزایش روشنایی به راحتی از لامپی استفاده کرد که قابلیت تغییر کیفیت و وات روشنایی را داشته باشد و نیاز مورد نظر را تامین کند. به این ترتیب و با دقت به نکات بیان شده در این مطلب می توان به چگونگی انشعاب گرفتن از کلید برق به طور کامل پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.