دسته‌بندی نشده

علت جرقه زدن پریز برق

علت جرقه زدن پریز برق

همه ما به احتمال زیاد یک روز با زدن یک وسیله الکتریکی به پریز برق، صدای مهیبی به گوشمان خورده و شاهد جرقه زدن پریز بوده ایم. نکته مثبت این است که بعضی از این جرقه ها طبیعی هستند اما نکته منفی این است که برخی از آن ها نشان دهنده یک مشکل اساسی هستند. اگر شما نیز دنبال علت این جرقه ها هستید از شما دعوت می کنیم با فروشگاه الکترو هوشیار در ادامه مطلب همراه شوید.

اگر زمان نصب یک دستگاه به برق، جرقه هایی به رنگ آبی را مشاهده کردید کاملا طبیعی است اما جرقه های زرد به ویژه زمانی که در مدت های طولانی دیده می شوند و بوی سوختگی ایجاد می کنند، طبیعی نبوده و خطرناک هستند. این جرقه به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

جرقه زدن پریز به دلیل اتصال کوتاه

گرمای زیادی که در اطراف پریز بر اثر اتصال های کوتاه انجام می شود باعث ذوب شدن عایق سیم شده و با برخورد سیم ها به هم و الکترون های آزاد، جرقه ایجاد می شود که ممکن است منجر به آتش سوزی شود.

جرقه زدن پریز برق در اثر ورود آب 

اگر آب وارد پریز برق شود باعث ایجاد جرقه می شود و بسیار خطرناک است. باید از ورود آب به این تجهیزات جلوگیری کنید. 

قدیمی بودن پریز برق

اگر پریز برق قدیمی باشد پایه های الکتریکی آن شل و فرسوده می شوند و باعث جرقه زدن پریز می گردند. سعی کنید پریزها را به موقع تعویض کنید.

تعمیرات اشتباه

تا حد امکان تعمیرات برق را به دست متخصصین این امر بسپارید و خودتان از انجام دادن آن خودداری کنید. به دلیل اینکه تعمیرات اشتباه نیز یکی از دلایل جرقه زدن پریز و خطرات ناشی از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.