اطلاعات, وبلاگ

علت صدا دادن محافظ برق

علت صدا دادن محافظ برق

جوآیا تا به حال متوجه ایجاد صدا در محافظ برق خود شده اید ؟ به نظر شما علت صدا دادن محافظ برق چیست ؟

محافظ ها نقش حیاتی در حفاظت از لوازم برقی ما دارند به همین دلیل حل هر گونه مشکل در آن ها ضروری است. ما در این مطلب قصد داریم در مورد علت صدا در محافظ برق و چگونگی رفع آن صحبت کنیم. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتها همراه شوید.

محافظ برق همانطور که از نامش پیداست وقتی که برق می رود یا ولتاژ افت می کند از لوازم برقی محافظت کرده و از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری می کند. اگر دقت کرده باشید وقتی که محافظ را به برق می زنیم کمی زمان لازم است تا روشن شود. دلیل این اتفاق این است که ثابت شدن ولتاژ در این دستگاه نیاز به زمان دارد.

درباره تعمیر محافظ برق خانگی بیشتر بدانید!

 مهم ترین علت صدا دادن محافظ برق

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم محافظ برق یکی از انواع دستگاههای محافظتی است که برای ایمنی لوازم برقی ضروری است. وظیفه محافظ برق این است که از ورود جریان های اضافه جلوگیری می کند اما باید دقت داشته باشید در صورتی این دستگاه می تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد که سالم باشد به همین دلیل باید جنس خوبی از محافظ برق را خریداری کرده و از آن محافظت کنیم. یکی از مشکلاتی که برای محافظ برق ایجاد شود صدای آن است. صدای این دستگاه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که اگر این عوامل به درستی مشخص شوند می توان به راحتی این مشکل را حل کرد. در ادامه علت های ایجاد صدا در محافظ برق را بررسی می کنیم.

  • درست نبستن مدار هسته

یکی از عواملی که باعث می شود محافظ از خود صدا ایجاد کند درست نبستن مدار هسته است. امکان دارد به علت تعویض قطعه در آن، تعمیر کردن یا عوامل دیگر این مدار به درستی بسته نشود در نتیجه محافظ از خود صدا تولید می کند. برای رفع چنین صداهایی باید به مدار یک نگاه بیندازید به علاوه می توانید آن را با موادی مانند بنزین یا تری کلر اتیلن تمیز کنید تا این مشکل برطرف شود.

  • قرار گیری نادرست حلقه اتصال کوتاه

یکی از عوامل دیگری که می تواند باعث این اتفاق شود قرار گیری نادرست حلقه اتصال کوتاه است.اگر به هنگام ساخت و مونتاژ، محافظ حلقه اتصال کوتاه را به درستی روی قطب ها قرار ندهید در محافظ صدای زیادی ایجاد می شود. در صورتی که علت ایجاد صدا این مورد بود باید هسته محافظ را بیرون بیاورید و پس از رفع اشکال دوباره به جا خود بازگردانید.

  • وجود جریان هرزگرد در قسمت بویین دستگاه

از دیگر دلایل ایجاد صدا در این تجهیزات این است که امکان دارد در قسمت بوبین دستگاه جریان هرزگرد وجود داشته باشد.اگر میخواهید این مشکل را برطرف کنید باید بر سر این جریان یک دیود هرزگرد نصب کنید. در این صورت صدا قطع می شود. یکی دیگر از دلایل ایجاد صدا در محافظ برق این است که فرمان قطعی در مدار باشد.

اگر ولتاژ تغذیه برای محافظ کم باشد و به درستی مدار نتواند آن را جذب کند ممکن است محافظ ایجاد صدا کند. برای رفع این مسئله شما می توانید فیوز مدار فرمان و سیم های رابط را بررسی کرده و مشکل را پیدا کنید.

  • نوسانات برق

نوسانات برق نیز می تواند از علت های صدای محافظ باشد. گاهی اوقات با برطرف شدن این نوسانات مشکل حل می شود چنانچه صداها پایان نیافت قطعا مشکل از جای دیگری است. جنس قطعات به داخل محافظ ، چینش و ساختار هسته آن ها می توانند در ایجاد صدا نقش داشته باشند. در نتیجه باید به این نکات توجه کرد و در صورت بروز هر گونه مشکل آن را برطرف کرد.

اما گاهی اوقات مشکل برطرف نمی شود و باید قطعات را دوباره نصب کرد. محفظه فلزی محافظ که وظیفه انتقال جریان به لوازم برقی را بر عهده دارد نیز ممکن است دچار مشکل شود و به دنبال آن محافظ صدا تولید کند. برای رفع این مشکل باید ترانس را ایزوله کرد تا صدا کاهش یابد.

  • برق خازن

علاوه بر مطالب قبل، برق خازن نیز قادر به ایجاد صدا است. چون خازن ها تاثیر زیادی روی نویز صوتی می گذارند. این نویزها در خازن های سرامیکی ایجاد می شوند . این خازن ها دارای خاصیت پیزو الکتریک هستند که وقتی روی ولتاژ اعمال می شود باعث تغییر شکل مواد می گردد. همگی این اتفاقات در ایجاد صدا در محافظ نقش دارند. برای رفع این مشکل  می توانید خازن را تعویض کنید.

درباره چگونگی عملکرد محافظ برق بیشتر بدانیم!

سخن پایانی

همانطور که در متن متوجه شدیم، صدای محافظ برق به عوامل زیادی بستگی دارد اما به طور کلی باید دقت داشته باشید که جنس، کیفیت و شرکت سازنده را در هنگام خرید محافظ برق در نظر بگیرید تا احتمال ایجاد هر گونه مشکل برای محافظ و در نتیجه لوازم برقی را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *