اطلاعات, وبلاگ

قدم به قدم نحوه نصب کلید دو پل

8 قدم تا نصب کلید دو پل

یکی از انواع کلیدهای برق، کلید دو پل است. با کمک کلید دو پل می توانید دو لامپ که در دو مدار متفاوت قرار دارند را روشن و خاموش کنید. مجموعه الکترو هوشیار قصد دارد در این مطلب به روش نصب کلید دو پل بپردازد. امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفید باشد.

درباره آموزش نصب کلید تک پل بیشتر بدانید!

قدم اول : قطع کردن برق مکان مورد نظر

ابتدا فیوز اتاق مورد نظر را از طریق جعبه فیوز، قطع کنید. در صورت نبود جعبه فیوز باید فیوز اصلی را قطع نمایید. قطع کردن برق برای حفظ ایمنی ضروری است. استفاده از تجهیزات ایمنی مانند دستکش و کفش عایق برق نیز بسیار اهمیت دارد. پس از قطع کردن برق برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع می توانید از یک فازمتر کمک بگیرید. اگر در زمان اتصال فازمتر به سیم یا کلید، چراغ آن روشن شود به این مفهوم است که برق هنوز قطع نشده.

قدم دوم : جدا کردن کلید قدیمی از دیوار

برای جدا کردن کلید قدیمی از دیوار لازم است پیچ ها را جدا کرده و قاب آن را بیرون بیاورید. عموما به هر کلید 3 الی 4 سیم متصل است. این سیم ها کد گذاری نمی شوند اما شما به راحتی می توانید بفهمید هر سیم برای چه قسمتی است.

سیم فاز سیمی است که برق در آن جریان داشته و توسط کلید، جریان برق به وسایل الکتریکی مثل لامپ ارسال می شود. این سیم ها اصولا به رنگ قرمز یا مشکی هستند. سیم نول نیز معمولا به رنگ سفید است. سیم اتصال به زمین نیز به رنگ سبز یا زرد می باشد که از کلید شما در برابر اتصالات کوتاه حفاظت می کند. توجه کنید که اگر خانه شما قدیمی است ممکن است دارای سیم اتصال به زمین نباشد.

قدم سوم : جدا کردن سیم ها از کلید قدیمی

مکانهایی وجود دارند که به آنها پایانه می گویند. ما پایانه مدارها را به وسیله پیچ ها، می پیچیم. در اصل، پیچ ها انتهای سیم ها و مدارهای کامل را نشان میدهد. برای اینکه سیم ها را جدا سازید باید پیچ ها را شل کرده و سیم را از دور پیچ جدا کنید. هر سیمی را که از کلید باز می کنید باید با دقت یادداشت کنید که این سیم مربوط به چه بخشی است تا در زمان نصب دچار مشکل نشوید.

قدم چهارم : بررسی سیم ها

توجه داشته باشید که سیم ها نباید با جعبه فلزی کلید یا دیوار در تماس باشند. اگر لازم بود اقدام به کوتاه کردن سیم ها کنید. اگر به هر دلیلی در مورد اینکه کدام سیم فاز و کدام سیم نول است مطمئن نبودید، می توان سیم ها را در هوای آزاد گذاشته و جریان برق را متصل، سپس با فازمتر آنها را چک کنید. پس از چک، حتما برق را قطع کنید، به دلیل اینکه ممکن است باعث برق گرفتگی شما شود.

 قدم پنجم : مشخص کردن محل اتصال سیم های فاز و نول

اکثر کلیدهای دو پل دارای یک مستطیل فلزی هستند که نمایانگر این است که کدام سمت برای سیم های تغذیه و کدام بخش به وسایل الکتریکی متصل می گردد.

قدم ششم : وصل کردن سیم ها

در این مرحله لازم است هر سیم را در پایانه معین به دور پیچ پیچانده سپس با کمک یک پیچ گوشتی اقدام به محکم کردن آن کنید. هر سیم را به یک پایانه متصل کنید. الویت بندی در این مورد خیلی اهمیت ندارد اما بهتر است اول از سیم اتصال به زمین شروع کنید.

قدم هفتم : وصل کردن برق

بعد از آنکه همه سیم ها را بستید برق را متصل و اقدام به آزمودن کلیدها کرده تا زمانیکه مطمئن شوید سیم ها به طور صحیح بسته و کلیدها کار می کنند.

قدم هشتم : تکمیل کردن نصب

پس از آنکه از ایمنی سیم ها مطمئن شدید برق را قطع، و برای ممانعت از اتصال کوتاه دور همه پایانه ها را به وسیله چسب برق بپوشانید سپس نوبت به گداشتن قاب کلید روی دیوار می شود برای استحکام آن به دیوار می توانید از پیچ کمک بگیرید سپس برق را وصل، و از کلید برق جدید استفاده کنید.

در صورت عمل نکردن کلید دو پل چه کاری انجام دهیم ؟

اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد پیش از انجام هر کاری بهتر است برق را قطع کنید و با استفاده از فازمتر مطمئن شوید که برق در پیرامون کلید وجود ندارد. در ابتدا وسایل الکتریکی متصل مانند لامپ را بررسی کنید به دلیل اینکه ممکن است ایراد از آنها باشد.

در صورتی که مشکل از وسایل نبود امکان دارد سیم ها با جعبه فلزی کلید تماس پیدا کرده و باعث ایجاد اتصال کوتاه شده باشند و نتوانند جریان را به لامپ منتقل کنند. پیرامون پایانه ها را با چسب پوشانده و اگر سیم اضافه بود آن را کوتاه نمایید.

از علت های دیگری که می تواند باعث بروز این مشکل شده باشد این است که سیم ها را شل بسته باشید. سیم لخت شده باید به اندازه کافی به دور پیچ ها پیچیده شده تا اتصال انجام شود. در صورتی که قسمت انتهای سیم دچار فرسودگی شده بود حتما آن را جدا سازید. با استفاده از سیم لخت کن، قسمت دیگری از سیم را برای استفاده لخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *